Szybki kontakt

Telefon: +48 94-343-21-80

Zakup kotła na paliwo stałe.

Wiele osób uważa że zakup kotła na paliwa stałe jest proste i można dobrać sobie go samemu, niestety jest to bardzo złe myślenie, które może skutkować błędnym działaniem antek_widok1big-2-2centralnego ogrzewania. Na rynku obecnie jest wielu producentów którzy będą robić prawie wszystko aby sprzedać swoje produkty. Pomijając producentów garażowych, pozostaje nadal bardzo dużo kotłów do wyboru. Poniżej przedstawię jeden z prostszych sposobów aby zakupić kocioł który bez problemu powinien ogrzać nasz obiekt.

Krok pierwszy jaki powinniśmy wykonać to wybrać się do najbliższych punktów sprzedaży zajmujących się profesjonalnym doradztwem w dziedzinie techniki grzewczej, raczej w pierwszym kroku powinniśmy omijać markety, w których niestety najczęściej nie ma tam odpowiednich specjalistów. Powinniśmy postarać się przynajmniej o dwa dobory mocy kotłów od dwóch niezależnych specjalistów w tym celu na pewno przed wizytą powinniśmy wiedzieć jaką mamy powierzchnię do ogrzania, jakie jest ocieplenie obiektu, jakie są okna, najlepiej zabrać ze sobą projekt w którym dobrze jak jest sprecyzowane zapotrzebowanie na energię cieplną obiektu. Dla przykładu przyjmijmy że mamy do ogrzania 130 m2 oraz wymiennik (bojler) o pojemności 140l przy założeniu że obiekt jest nowo budowany, posiada bardzo dobre ocieplenie i nowe okna. W takim przypadku kocioł o mocy 15 kW będzie wystarczający.

59-624-thickbox-2Krok drugi jaki powinniśmy wykonać to sprawdzić czym tak naprawdę chcemy palić i jak często zaglądać do kotła. W chwili obecnej na rynku oprócz kotłów tradycyjnych jest bardzo dużo nowych produktów z podajnikami różnych typów. Załóżmy że nie chcemy za często zachodzić do kotłowni więc najlepszym rozwiązaniem byłby kocioł z podajnikiem, kolejną sprawą jest paliwo. Chcielibyśmy mieć możliwości spalania przynajmniej ekogroszu i miału węglowego oraz w razie awarii drewnem. Z naszych założeń wynika że dobrym rozwiązaniem będzie np. kocioł z podajnikiem ślimakowym wyposażony w palnik rynnowy lub typu Brucer z dodatkowym rusztem żeliwnym. Skoro już wiem jakiej mocy kocioł potrzebujemy powinniśmy jeszcze sprawdzić możliwości jego automatyki.

Krok trzeci poszukiwanie odpowiedniej oferty. Jest to krok od którego najczęściej zaczynają kupujący niestety jest to błąd. No ale My już mamy dobór odpowiedniej mocy oraz typu kotła co sprawia że sprzedawcy mają utrudnioną sprawę i byle czego nam nie wcisną. Teraz udajemy się gdzie tylko możemy aby poznać ofertę na wytypowany nasz kocioł. Przy zbieraniu cen ważne jest aby poprosić sprzedawców o ulotki oferowanego kotła gdzie oprócz samych superlatywów pisanych przez producentów będą informacje techniczne takie jak : moc, waga, grubość stali, rodzaj stali, możliwości automatyki, rozmiar czopucha, minimalna wysokość komina, wymagany przekrój komina, wymiary. Gdy już mamy zebrane ulotki oraz po przeanalizowaniu parametrów gabarytowych oraz związanych z kominem i automatyki, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny parametr jakim jest waga.

Krok czwarty zakup kotła. Załóżmy że mamy 8 rożnych modeli kotłów spełniających nasze początkowe założenia co do typu oraz mocy. Z tych 8 wybraliśmy 3 model które waga-2-2-2odpowiadają naszej sytuacji w kotłowni. Teraz powinniśmy zestawić sobie te 3 modele tak aby byłą widoczna cena oraz waga kotła. Może to zabrzmi dziwnie ale w tej ostatniej fazie powinniśmy się kierować tym że najlepiej jest kupić kocioł „na wagę” im cięższy tym lepsza stal została użyta do produkcji. W naszym przykładzie mamy producentów A,B,C. Kocioł A kosztuje 10 000,00 zł i waży 470 kg , B kosztuje 9 000,00 i waży 450 kg, C kosztuje 7 000,00 i waży 220 kg. Z przykładu jasno wynika że najlepszym kotłem powinien być kocioł A jest on najcięższy ale też najdroższy dlatego w tej chwili powinniśmy wziąć pod uwagę dodatkowe wyposażenie oraz automatykę kotła w niektórych przypadkach jest ona bardzo rozbudowana co mocno podnosi cenę. Jeśli nie potrzebujemy aż tak rozbudowanych możliwości może okazać się że kocioł B będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Kocioł C mimo że jest najtańszy jest również najlżejszy co nie wróży mu za długiego okresu życia a przy wydawaniu kwoty rzędu 7 000,00 zł warto nieraz dołożyć jeszcze trochę aby cieszyć się sprawnym działaniem kotła przez kilkanaście lat.

No Comments Yet.

Leave a comment