Chciałbym przedstawić realne koszty użytkowania pompy LWD firmy Alpha-Innotec w domku jednorodzinnym opisanym w wcześniejszym wątku. Gdzie temperatura pożądana we wnętrzu domu jest na poziomie 22 oC.
Tabela z zestawieniem miesięcznym zużycia energii elektrycznej oraz jej kosztami.
Poniżej wykres obrazujący powyższą tabele.
W poprzednich latach budynek ogrzewany był za pomocą kotła na ekogroszek z którego działania muszę przyznać również byłem zadowolony ale potrzebowałem od 6 do 8 ton węgla. Zakładając dzisiejsze ceny dobrego ekogroszku na poziomie 850 zł brutto za tonę dostajemy kwotę od 5150,00 do 6850,00. Już widać że różnica w kosztach użytkowaniu obu systemów sięgają od
1 494,00 zł
do nawet
3 195,00 zł
Zakładając że cena ekogroszku się nie zmieni na przedziale 10 lat oraz nie nastąpi zmiana ceny energii elektrycznej w tym samym okresie oraz żadne z urządzeń nie ulegnie uszkodzeniu dostajemy oszczędności z przedziału
14 940,00 zł - 31 950,00 zł
Dodatkowym plusem przemawiającym za pompą ciepła jest fakt że nie trzeba mieć miejsca na opał, nie potrzeba zasypywać zasobnika na paliwo ani nie ma potrzeby czyszczenia kotła. Oczywiście że powietrzna pompa ciepła ma różną sprawność w różnych temperaturach zewnętrznych i może być ciężko utrzymać taki poziom oszczędności przy spadku temperatury poniżej - 10 oC przez dłuższy okres czasu ale dlatego jak pisałem w wpisie o kosztach montażu najlepiej stosować to urządzenie do już istniejących układów centralnego ogrzewania. Gdzie w przypadku gdy zaistnieje taka sytuacja uruchamiamy poprzednie źródło ciepła w moim przypadku kocioł na ekogroszek. Oczywiście nie wykluczam powietrznych pomp ciepła jako jedyne źródło ogrzewania ponieważ większość a na pewno LWD jest wyposażonych w zestaw grzałek elektrycznych o mocy 6 kW, które mogą służyć jako drugie źródło ciepła.
Reasumując ten i pozostałe wpisy, użytkowanie pomp ciepła powietrznych i ziemnych oprócz większego kosztu inwestycji, w każdej inne kwestii ma same plusy oczywiście przy założeniu, że nie popełnimy żadnych błędów w instalacji hydraulicznej i elektrycznej oraz użytkowaniu.
Źródło: idea.eko-instal.net/index.php/pompa-ciepla-koszty-uzytkowania-2014/