Szybki kontakt

Telefon: +48 94-343-21-80

Q?

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła ?

A.

Tak. Gruntowa lub wodna pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody dla potrzeb jego mieszkańców. Konieczne jest zastosowanie pompy ciepła z głęboko osadzonym dolnym źródłem ciepła, a więc pompy gruntowej wyposażonej w sondę głębinową lub pompy wodnej wykorzystującej studnię głębinową jako dolne źródło ciepła. Powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane jako jedyne źródło ciepła w budynkach użytkowanych od wiosny do jesieni, np. domkach letniskowych.

Q?

W jakim czasie zwraca się koszt montażu pompy ciepła ?

A.

Opłacalność zależna jest przede wszystkim od rodzaju ogrzewania jakie zastępuje pompa ciepła. Prawidłowo dobrana pompa ciepła zastępująca ogrzewanie elektryczne zwróci się już po ok. 4-5 latach użytkowania. Natomiast, jeśli zastępuje nowoczesną instalację LPG, okres ten wydłuży się do 8-10 lat. Niższe wartości dotyczą dobrych warunków gruntowych (pompa gruntowa, wodna), wyższe słabego przewodnictwa cieplnego gruntu lub pompy powietrznej.

Q?

Na jakie dofinansowanie można liczyć przy montażu pompy ciepła ?

A.

Możliwe jest skorzystanie z programu Prosument – wówczas instalacja pompy ciepła musi zostać uzupełniona o źródło energii elektrycznej korzystające z zasobów odnawialnych. Jest to bardzo dobre połączenie. Niewykluczone, że uda się skorzystać z innych programów pomocowych – np. dotyczących ocieplania budynków. Tu jednak lepiej wysłać wcześniej zapytanie do odpowiedniego urzędu.

Q?

Ile można zaoszczędzić dzięki kolektorom słonecznym ?

A.

W skali roku 4 osobowa rodzina o przeciętnym zużyciu wody może zaoszczędzić ok. 1500 zł na kosztach ogrzewania wody. Dokładne wyliczenie jest jednak bardzo zależne od tego jaką instalacje zastępuje instalacja solarna. Jeśli dom ma dostęp do sieci ciepłowniczej, oszczędności wyniosą poniżej 1000 zł, za to w przypadku osób opalających węglem może to być 2000 i więcej.

Q?

Jak wpływa rekuperator na komfort mieszkania i pracy ?

A.

Rekuperator bardzo poprawia komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Przede wszystkim pomaga utrzymać stałą, pożądaną temperaturę zamiast wahań cieplej-zimniej. Oczyszcza powietrze zasysane z zewnątrz przez wentylacje, co ma znaczenie dla każdego, ale zwłaszcza dla alergików. Niektóre rekuperatory mogą być wykorzystane do kontroli nawilżenia powietrza.

Q?

Czy zakup rekuperatora się zwraca ?

A.

Tak. Dotyczy to nowoczesnych budynków, które nie tracą wiele ciepła przez dach, ściany i okna. Koszty ogrzewania znacznie spadają po zainstalowaniu rekuperatora.

Q?

Ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna ?

A.

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne będzie różna. Nie bez znaczenia jest też miejsce umieszczenia instalacji PV. Przyjmuje się, że panel skierowany na południe, mający 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej. Produkcja energii jest większa latem przy pełnym słońcu, bez zacienienia paneli. Panele fotowoltaiczne zbudowane z krzemu działają najsprawniej w temperaturze ok. 25°C. Im niższa jest temperatura tym mniej fotonów dociera do ogniw, im wyższa temperatura tym moc paneli spada. Wiąże się to z przegrzaniem paneli i przy długotrwałej pracy w bardzo wysokiej temperaturze może dojść do spalenia ogniw fotowoltaicznych. W Polskich warunkach jest to zjawisko niespotykane - biorąc pod uwagę klimat, ale pojedyncze przypadki potwierdzają teorię związaną z przepaleniem. Wówczas należy pamiętać, że moduły fotowoltaiczne to połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne. Wszystkie ogniwa połączone szeregowo i/lub równolegle tworzą całość. Gdy jedno ogniwo jest z jakiegoś powodu uszkodzone wpływa na moc całego panelu. W takiej sytuacji warto oddać do serwisu moduł aby wymienione zostało to jedno zużyte ogniwo, wtedy cała instalacja będzie mogła znów działać w 100%.

Wracając do tematu temperatury to widać różnicę pracy paneli fotowoltaicznych podczas letnich dni. W Polsce przyjmuje się, że miesiącem, w którym produkcja energii będzie największa jest maj. W lipcu, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C prowadzi do spadku sprawności i mniejszej produkcji energii elektrycznej. Warto też zwrócić uwagę czy panele nie są w cieniu lub nie są czymś przykryte. Tak jak w przypadku jednego uszkodzonego ogniwa tak samo podczas jednego zasłoniętego ogniwa (liściem, śniegiem) efekty pracy całej instalacji PV w obu przypadkach jest taki sam. Należy zadbać by miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej nie było zacienione przez najbliższe drzewa czy budynki. Bądź co bądź przyjmując, że 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 2500-3500 kWh oznacza to, że należy zainwestować w instalację o mocy 3 kWp.