Szybki kontakt

Telefon: +48 94-343-21-80

Moduły fotowoltaiczne

Fotowoltaika (PV) to pojęcie, które odnosi się do elektryczności pochodzącej ze Słońca.
Początki fotowoltaiki sięgają już XIX w, gdy odkryto efekt fotowoltaiczny, czyli efekt powstawania siły elektromotorycznej pod wpływem promienowania słonecznego.
Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne powstałe w 1883 r. wykonane było z półprzewodnikowego selenu z cienką warstwą złota. Chociaż jego sprawność wynosiła zaledwie 1%, był to znaczący krok rozwoju technologii solarnej.

Obecnie koszty wytworzenia energii z promieniowania słonecznego nadal przewyższają koszty energii pozyskiwanej konwencjonalnie, jednak fotowoltaika przeżywa dynamiczny rozwój. Wynika to nie tylko z dostępności promieniowania słonecznego, ale i wzrostu znaczenia aspektów ekologicznych wytwarzania energii. W trakcie produkcji energii elektrycznej przez elektrownię fotowoltaiczną nie są emitowane szkodliwe związki dwutlenku węgla ani gazy cieplarniane.
Fotowoltaika jest jednak doceniana nie tylko z przyczyn ekologicznych. Ogniwa fotowoltaiczne są wytrzymałe i mają długą żywotność, a ich eksploatacja jest bardzo prosta i praktycznie bezobsługowa.

Jest wiele obszarów wykorzystania instalacji fotowoltaicznych. Służą do zasilania w energię elektryczną domów jednorodzinnych i obiektów przemysłowych, pomagają pokryć zapotrzebowanie energetyczne punktów oświetleniowych (oświetlenie przydomowe, uliczne, parkingowe, oświetlenie witryn sklepowych czy bilbordów), systemów UPS używanych w monitoringu, układów grzewczych czy rejestratorów.

Fotowoltaika jest ponadto stosowana do ładowania akumulatorów w urządzeniach przenośnych (komputery, laptopy, telefony komórkowe, nadajniki), samochodach, łodziach oraz innych pojazdach wykorzystujących zasilanie akumulatorowe a także do zasilania kamperów i kempingów wraz z ich pełną infrastrukturą.

Coraz powszechniej wykorzystuje się fotowoltaikę w gadżetach, środkach transportu i do zasilania małych urządzeń.

W budownictwie dąży się do coraz większego zintegrowania systemów PV z budynkiem. Pojawiają się dachówki fotowoltaiczne, markizy nad oknami, czy transparentne moduły wykorzystywane w zadaszeniach.

No Comments Yet.

Leave a comment